SCHOLA GREGORIANA
 

Schola Cantorum Minorum Chosoviensis

Zespół istnieje od 1996 roku i specjalizuje się w wykonywaniu chorału gregoriańskiego, ale wykonuje także wczesną polifonię i pieśni tradycyjne - jedno i wielogłosowe. Członkowie grupy to zarówno zawodowi muzycy, jak i doświadczeni śpiewacy. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Sławomir Witkowski, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, kantor parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie, który swoją wiedzę i umiejętności doskonalił m.in. pod okiem wybitnych kantorów i znawców monodii: Marcela Pérèsa, Lycourgosa Angelopoulosa, o. Bernarda Sawickiego OSB oraz Marcina Bornus-Szczycińskiego i Roberta Pożarskiego.
 
Podstawowym zadaniem scholi jest śpiew liturgiczny. Koncertują także poza liturgią, prezentując interesujące programy związane z aktualnym okresem roku liturgicznego, opracowane najczęściej na podstawie własnych badań nad średniowiecznymi rękopisami. Współpracowali z organistami: prof. Julianem Gembalskim, Krzysztofem Pawliszem, Susi Ferfoglia, Marco Vitale, kantorem bizantyjskim Marcinem Abijskim oraz zespołami Bornus Consort i Schola Gregoriana Silesiensis. Występowali na różnych festiwalach, m.in. w Jarosławiu, Krakowie, Olkuszu, Tychach, Nysie, Koszalinie, Sanoku, Żorach, Wrocławiu, Gdańsku i Paryżu.
 
Oficjalna strona zespołu: www.scmc.pl.
 
 
Nasza Wełnowiecka Schola Gregoriańska miała przyjemność dwukrotnie śpiewać ze Scholą Cantorum Minorum Chosoviensis w Piekarach Śląskich podczas pielgrzymek stanowych mężczyzn i młodzieńców do Matki Boskiej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.
Start   O nas   Repertuar   Audio   Galeria   Kontakt   Linki  
© Schola Gregoriańska im. ks. Roberta Gajdy