SCHOLA GREGORIANA
 

Zapraszamy do scholi

Chcesz zająć się czymś naprawdę oryginalnym, a może tylko chciałbyś posłuchać chorału na żywo?
Serdecznie zapraszamy do scholi wszystkich, którym idea chorału jest bliska, a ta tradycyjna muzyka Kościoła Katolickiego trafia do ucha i serca. Jeżeli podoba Ci się - przykładowo - Litania do Wszystkich Świętych na konklawe lub też chciałbyś nauczyć się śpiewać "Bogurodzicę" - to jest to zaproszenie do Ciebie :)
 

27 lutego 2018, godz. 19:30 ... to data pierwszej próby przed Triduum Paschalnym - ZAPRASZAMY WSZYSTKICH MĘŻCZYZN (w wieku "pomutacyjnym" :)) To doskonała okazja dla wszystkich, którzy być może nie są skłonni wstępować do scholi, jednak chcieli by oddać naszemu Panu chwałę tak, jak robiły to nasi przodkowie przez kilkaset lat. Triduum Paschalne to najlepszym ku temu czas. Zarazem być może być to sposobność, by poznać coś tak niezwykłego jak chorał gregoriański. Propozycja może być tym ciekawsza, że nie wymagamy ani doświadczenia w śpiewaniu ani znajomści nut. Podczas prób sam zobaczysz, czy jest to to, co Ci odpowiada.

Śpiewać każdy może! :)

Może nigdy nie śpiewałeś muzyki chorałowej lub uważasz, że wykonywanie tego rodzaju utworów jest czymś egzotycznym, ciężkim do zaśpiewania. Chorał to piękna muzyka i może brzmieć tajemniczo, jednak nie jest trudniejsza do zaśpiewania niż tradycyjne pieśni. 
Być może nigdy nie śpiewałeś ani w chórze, ani indywidualnie. Nie przejmuj się - mamy wśród nas i takie osoby, które - przed śpiewaniem w scholi - były w podobnej sytuacji. Michalina - nasz dyrygent - jest profesjonalnym muzykiem, więc wspierani jesteśmy jej fachowymi radami. Nie wymagamy ani znajomości nut, ani łaciny.
Jeżeli natomiast brakuje Ci pewności, potraktuj to jako zabawę, ciekawostkę. Niczym nie ryzykujesz, a może okazać się, że ta zabawa ta może okazać się ciekawą przygodą. Jeżeli nadal nie jesteś zdecydowany na to, aby śpiewać - po prostu przyjdź i zobacz jak ćwiczymy.
Zapraszamy wszystkich Panów (schola jest wyłącznie męska, mimo żeńskiej dyrygentury :)) Średnia wieku w zespole to jakieś 25...30 lat, ale wiek nie jest specjalnie istotny. 

O chorale gregoriańskim

Chorał śpiewany był przez dziesięć wieków, co zostało docenione przez Sobór Watykański II, który w Konstytucji o liturgii w rozdziale VI poświęconym muzyce stwierdza się, że „chorał gregoriański jest śpiewem własnym liturgii rzymskiej i w liturgii on powinien zajmować pierwsze miejsce”. W naszych świątyniach niestety tego typu śpiew słychać niezwykle rzadko, dlatego tym bardziej chcemy kultywować tą piękną tradycję Kościoła Katolickiego. Pieśni w języku łacińskim nie ma co się bać - nie trzeba się ich uczyć na pamięć, a melodia niejednokrotnie odpowiada popularnym pieśnią w języku polskim :)

Nasz status w Kościele

Nie mamy charakteru sekciarskiego :) Jesteśmy grupą przy prafii, ćwiczymy w domu parafialnym (i w kościele) i oczywiście wyznajemy wszystkie zasady Kościoła Katolickiego. Należy to zaznaczyć, ponieważ śpiew gregoriański może przy pierwszym zetknięciu wydawać się "jakiś inny" :) 

O naszej grupie

Wywodzimy się z grupy powstałej w 2013r. ("Wełnowiecka Schola Gregoriańska"). Jesienią 2017 mieliśmy małe "trzęsienie ziemi", bo z grupy odszedł pomysłodawca, założyciel i dyrygent "Wełnowieckiej". Dyrygentem została Michalina, a następnie przyjęliśmy nazwę "Ad Fontes", aby jeszcze silniej podkreślić nasze przywiązanie do tradycji. Mimo to nawiązujemy do całej historii grupy, ponieważ poznaliśmy się dzięki scholi i śpiewamy razem (w "Wełnowieckiej") od kilku lat. Jednym z większych wydarzeń w których braliśmy udział, to zdjęcia do filmu Macieja Pawlickiego o chrzcie Polski. Historia naszych występów i szczegóły na temat grupy: tutaj.
Sporadycznie wykonujemy utworzy przy akompaniamencie organów, jednak głównie śpiewamy "a capella".
Prywatnie uczymy się i pracujemy. Jesteśmy w różnymi wieku i wykonujemy różne zawody. Każdy z nas należy do innej parafii. Poznaliśmy się przez scholę. Mamy różne osobowości, zainteresowania, temperamenty i być może dzięki temu nasze próby nigdy nam się nie nudzą :)

Po co śpiewamy?

Śpiewamy z zamiłowania: do muzyki, do tradycji, ale przede wszystkim do Boga, którego wielbimy przez piękne, tradycyjne teksty i piękne melodie. Choć dawna muzyka najlepiej rozbrzmiewa w starych kościołach, to cieszymy się, gdy również w tych nowych - za naszą sprawą - czasami zabrzmią dawne pieśni. Wielką radością dla nas są sytuacje, w których na przykład po Mszy św. podeszła do nas starsza pani ze wzruszeniem mówiąc, że usłyszała jedną z pieśni pierwszy raz od kilkudziesięciu lat.  Takie gesty utwierdzają nas w tym, że nasz trud, nasze starania mają sens.

Co, gdzie, kiedy?

Próby odbywają się w parafii p.w. św. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach (dzielnica Dąb) - http://www.fara-dab.pl
 we wtorki w godzinach wieczornych w salkach parafialnych. Zapraszamy do wspólnego śpiewania. Istnieje możliwość gościnnego - oczywiście niezobowiązującego - udziału w próbie. Z uwagi jednak na możliwość wypadnięcia próby lub jej przeniesienia na inny termin (lub godzinę) dobrze by było wcześniej się zapowiedzieć przez kontakt podany tutaj: http://gregorianska.com/kontakt. Nie chcielibyśmy, aby ktoś zastał zamknięte drzwi.

Do usłyszenia! :)

 
Start   O nas   Repertuar   Audio   Galeria   Kontakt   Linki  
© Schola Gregoriana Ad Fontes, 2015-2017