SCHOLA GREGORIANA
 

Zapraszamy do scholi

Chcesz zająć się czymś naprawdę oryginalnym, a może tylko chciałbyś posłuchać chorału na żywo?
Serdecznie zapraszamy do scholi wszystkich, którym idea chorału jest bliska, a ta tradycyjna muzyka Kościoła Katolickiego trafia do ucha i serca. Jeżeli podoba Ci się - przykładowo - Litania do Wszystkich Świętych na konklawe lub też chciałbyś nauczyć się śpiewać "Bogurodzicę" - to jest to zaproszenie do Ciebie :)
 

Śpiewać każdy może! :)

Może nigdy nie śpiewałeś muzyki chorałowej lub uważasz, że wykonywanie tego rodzaju utworów jest czymś egzotycznym, ciężkim do zaśpiewania. Chorał to piękna muzyka i może brzmieć tajemniczo, jednak nie jest trudniejsza do zaśpiewania niż tradycyjne pieśni. 
Być może nigdy nie śpiewałeś ani w chórze, ani indywidualnie. Nie przejmuj się - mamy wśród nas i takie osoby, które - przed śpiewaniem w scholi - były w podobnej sytuacji. Michalina - nasz dyrygent - jest profesjonalnym muzykiem, więc wspierani jesteśmy jej fachowymi radami. Nie wymagamy ani znajomości nut, ani łaciny.
Jeżeli natomiast brakuje Ci pewności, potraktuj to jako zabawę, ciekawostkę. Niczym nie ryzykujesz, a może okazać się, że ta zabawa ta może okazać się ciekawą przygodą. Jeżeli nadal nie jesteś zdecydowany na to, aby śpiewać - po prostu przyjdź i zobacz jak ćwiczymy.
Zapraszamy wszystkich Panów (schola jest wyłącznie męska, mimo żeńskiej dyrygentury :)) Średnia wieku w zespole to jakieś 25...30 lat, ale wiek nie jest specjalnie istotny. 

O chorale gregoriańskim

Chorał śpiewany był przez dziesięć wieków, co zostało docenione przez Sobór Watykański II, który w Konstytucji o liturgii w rozdziale VI poświęconym muzyce stwierdza się, że „chorał gregoriański jest śpiewem własnym liturgii rzymskiej i w liturgii on powinien zajmować pierwsze miejsce”. W naszych świątyniach niestety tego typu śpiew słychać niezwykle rzadko, dlatego tym bardziej chcemy kultywować tą piękną tradycję Kościoła Katolickiego. Pieśni w języku łacińskim nie ma co się bać - nie trzeba się ich uczyć na pamięć, a melodia niejednokrotnie odpowiada popularnym pieśnią w języku polskim :)

Nasz status w Kościele

Nie mamy charakteru sekciarskiego :) Jesteśmy grupą przy parafii, ćwiczymy w domu parafialnym (i w kościele) i oczywiście wyznajemy wszystkie zasady Kościoła Katolickiego. Należy to zaznaczyć, ponieważ śpiew gregoriański może przy pierwszym zetknięciu wydawać się "jakiś inny" :) 

O naszej grupie

Wywodzimy się z grupy powstałej w 2013r. ("Wełnowiecka Schola Gregoriańska"). Jesienią 2017 mieliśmy małe "trzęsienie ziemi", bo z grupy odszedł pomysłodawca, założyciel i dyrygent "Wełnowieckiej". Dyrygentem została Michalina, a następnie przyjęliśmy nazwę "Ad Fontes", aby jeszcze silniej podkreślić nasze przywiązanie do tradycji. Mimo to nawiązujemy do całej historii grupy, ponieważ poznaliśmy się dzięki scholi i śpiewamy razem (w "Wełnowieckiej") od kilku lat. Jednym z większych wydarzeń w których braliśmy udział, to zdjęcia do filmu Macieja Pawlickiego o chrzcie Polski. Historia naszych występów i szczegóły na temat grupy: tutaj.
Sporadycznie wykonujemy utworzy przy akompaniamencie organów, jednak głównie śpiewamy "a capella".
Prywatnie uczymy się i pracujemy. Jesteśmy w różnymi wieku i wykonujemy różne zawody. Każdy z nas należy do innej parafii. Poznaliśmy się przez scholę. Mamy różne osobowości, zainteresowania, temperamenty i być może dzięki temu nasze próby nigdy nam się nie nudzą :)

Po co śpiewamy?

Śpiewamy z zamiłowania: do muzyki, do tradycji, ale przede wszystkim do Boga, którego wielbimy przez piękne, tradycyjne teksty i piękne melodie. Choć dawna muzyka najlepiej rozbrzmiewa w starych kościołach, to cieszymy się, gdy również w tych nowych - za naszą sprawą - czasami zabrzmią dawne pieśni. Wielką radością dla nas są sytuacje, w których na przykład po Mszy św. podeszła do nas starsza pani ze wzruszeniem mówiąc, że usłyszała jedną z pieśni pierwszy raz od kilkudziesięciu lat.  Takie gesty utwierdzają nas w tym, że nasz trud, nasze starania mają sens.

Co, gdzie, kiedy?

Próby odbywają się w parafii p.w. św. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach (dzielnica Dąb) - http://www.fara-dab.pl
 we wtorki w godzinach wieczornych w salkach parafialnych. Zapraszamy do wspólnego śpiewania. Istnieje możliwość gościnnego - oczywiście niezobowiązującego - udziału w próbie. Z uwagi jednak na możliwość wypadnięcia próby lub jej przeniesienia na inny termin (lub godzinę) dobrze by było wcześniej się zapowiedzieć przez kontakt podany tutaj: http://gregorianska.com/kontakt. Nie chcielibyśmy, aby ktoś zastał zamknięte drzwi.

Do usłyszenia! :)

 
Start   O nas   Repertuar   Audio   Galeria   Kontakt   Linki  
© Schola Gregoriana Ad Fontes, 2015-2017